۰
گزارشی از تاثیر بهداشت روانی در کاهش معضلات اجتماعی؛

بی توجهی به سلامت روان موجب بروز مشکلات فراوان می شود/سلامت روح ، نیازمند فرهنگ سازی عمومی است

سرپرست معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: توجه به سلامت روانی موجب کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از وقوع ناهنجاری ها شخصیتی می شود.
بی توجهی به سلامت روان موجب بروز مشکلات فراوان می شود/سلامت روح ، نیازمند فرهنگ سازی عمومی است
بی توجهی به سلامت روان موجب بروز مشکلات فراوان می شود/سلامت روح ، نیازمند فرهنگ سازی عمومی است
به گزارش پاپایا، یکی از نعمتهای بسیار ارزشمندی که خداوند به ما داده است برخورداری از جسم و روان سالم بوده و بهره مندی از آنها تنها زمانی معنا پیدا میکند که همزمان و درکنار هم باشند که این مهم نیز در گرو رعایت موازین بهداشتی است .
بی شک آرامش و امنیت ذهنی اولین شرط روان سالم می باشد که هر فردی می تواند در سایه آن به شکل کاملا متعادل به سایر امور زندگی و جسمی خود برسد اما آنچه مشخص و آشکار بوده و هیچ فردی نمی تواند آن را انکار کند نبود دغدغه در زندگی اقشار مختلف جامعه بشری آن هم در زندگی مدرن امروزی است.
از دیگر ویژگی‌های مهم سلامت روان، توانایی کنترل و بروز مناسب احساسات و پیشگیری از هیجان‌های انفجاری در شرایط خاص زندگی می باشد به گونه ای که اگر فرد از نظر روانی در سلامت کامل به سر ببرد در مواردی مثل دعواهای خانوادگی از کوره در نرفته و اقدامی ناخواسته انجام نخواهد داد.
حال با توجه به اهمیت سلامت روان آن هم در جامعه امروزی و مشکلات فراوانی که مردم با آن روبه رو هستند بیش از هر زمان دیگری احساس می شود اما شهرستان هایی چون مردم ساکن سرباز، قصرقند و نیکشهر از داشتن کلینیک روانشناسی محروم بوده و بیماران این مناطق مجبور هستند برای کوچک ترین کار به مرکز استان سفر کنند.
 
راه اندازی مراکز مشاوره روان شناختی در شهرستانهای نیکشهر و سرباز
در همین رابطه فرهاد دادگر با بیان اینکه آموزش سلامت نیز جزء برنامه های ارتقاء بهداشت سلامت روان است، گفت: ارتقای سلامت روان در جامعه با تغییر نگرش و رفتار و مدیریت حل مسئله باعث کاهش آسیب های فردی و اجتماعی می شود.
وی با اشاره به اینکه دو مرکز مشاوره روان شناختی در شهرستان های سرباز و نیکشهر برپا خواهد شد، افزود: این مراکز با هدف خدمت به مردم و دسترسی آسان همه اقشار  به روانشناسان و افزایش آگاهی شهروندان نسبت به بهداشت روح و روان در شهرستان های سرباز و نیکشهر برپا خواهد شد.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر با اشاره به خدمات قابل ارائه در این مراکز، بیان کرد:  در این مراکز خدماتی نظیر آموزش سلامت روان، حفظ سلامت جهت کاهش آسیب و پیشگیری از وقوع ناهنجاری ها و رشد و تقویت توانمندی افراد جهت زندگی مطلوب ارائه می شود.
وی با تأکید بر اهمیت آموزش سلامت روان و  مباحث روان شناختی، خاطرنشان کرد: با شناخت به موقع، تشخیص درست مسائل،  مدیریت کردن رفتار، مشاوره دادن و پیشگیری و معرفی بیماران به متخصصین  از بسیاری از ناهنجاری های اخلاقی و رفتاری کاسته می شود.
دادگر در پایان اهداف کلی مرکز روانشناختی را پیشگیری از آسیب های روانی، اجتماعی،ارتقای سطح بهداشت و سلامت روان عنوان کرد و گفت:  در این مراکز خدماتی چون مهارت های فرزند پروری، ارائه کلیه خدمات خودمراقبتی، آموزش مهارتهای زندگی، آموزش مهارتهای فرزند پروری بین سنین2تا ۱۲ سال و  نوجوانان سالم بین سنین ۱۲تا ۱۷سال، آموزش پیشگیری از خشونت های خانگی، آموزش پیشگیری از رفتارهای خودکشی، آموزش پیشگیری از سوء مصرف مواد به صورت رایگان ارائه خواهد شد.
 
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 428793