۰
گزارشی از فروش مرگ در دکه‌های جنوب شرق کشور؛

فروش داروهای مخدر تجارت پرسود عطاری‌ها/اعتیاد خاموش در کمین جوانان و نوجوانان ایرانی است

فروش داروهای متفرقه در بازار و گسترش مصرف این مواد در میان جوانان و نوجوانان ایرانی موجب شده تا این روزها فروش متادون و ترامادول تجارت پرسود عطاری‌ها و دکه‌های شهر باشد.
فروش داروهای مخدر تجارت پرسود عطاری‌ها/اعتیاد خاموش در کمین جوانان و نوجوانان ایرانی است
فروش داروهای مخدر تجارت پرسود عطاری‌ها/اعتیاد خاموش در کمین جوانان و نوجوانان ایرانی است
به گزارش پاپایا، در گذشته ای نه چندان دور دکه بازارهای راسک و جکیگور یکی از شلوغ‌ترین نقاط  برای خرید و فروش اجناس وارداتی در جنوب سیستان وبلوچستان بودند به گونه ای که بسیاری از مسافران با گذر از جاده ترانزیتی ایرانشهر به چابهار در این منطقه توقف کرده و سری به این بازارهای پرشور  می زدند اما اینک از این بازارهای تاریخی تنها نامی باقی مانده و به محلی برای عرضه مواد مخدر، مشروبات الکلی و داروهای قاچاق  تبدیل شده اند.
در این میان گرایش جوانان به سوی اعتیاد و مصرف داروهای روانگردان موجب شده تا بسیاری از دکه های این منطقه تبدیل به فروشگاه های عرضه انواع داروهای غیرمجاز و قاچاق شود و با وجود اینکه همواره خطرات مصرف دارو بدون ویزیت پزشک از طریق رسانه ها و جلسات روشنگری بیان می شود اما همچان مصرف این مواد به دلیل تهیه آسان آن روندی رو به رشد را طی می کند.
 

 
فروش مرگ در دکه‌ بازار های شهرستان سرباز
 
صحبتی کوتاه با معتادان در حال درمان و ترک نشان می دهد که آنها برای تأمین متادون مورد نیاز خود راه های گوناگونی را پیش روی دارند که بهترین راه تهیه از راه قانونی و مراجعه به مراکز ترک اعتیاد می باشد که بنا بر دلایلی نامعلوم خیلی کم مورد توجه قرار گرفته است و دومین راه که اینک به راهی ساده و پر طرفدار تبدیل شده تهیه دارو از مراکز عرضه غیرقانونی است.
 
اگرچه خرید و فروش متادون خارج از مراکز درمانی و داروخانه‌ها ممنوع بوده و با افراد خاطی برخورد می شود اما سود بالای عرضه این دارو در کنار فروش ترامادول و دیگر داروهای غیرمجاز تا اندازه ای است که برخی عطاری ها نیز به صورتی غیرقانونی مبادرت به فروش آن کرده و حتی بر اساس گزارش منابع رسمی  برخی از افراد با ساخت داروی دست ساز و استفاده از موادی چون شیشه و دیگر مخدرها اقدام به فروش داروهای ترک اعتیاد به ظاهر گیاهی می‌کنند.
 

 
ترس از خانواده و اجبار عامل خرید داروهای غیرمجاز
در همین رابطه یکی از معتادین شهرستان سرباز در گفت و گو با خبرنگار پاپایا، با اشاره به اینکه مهمترین عامل استفاده از ترامادول و متادون ترس از خانواده هاست، گفت: بسیاری از جوانان و نوجوانانی که همچون من گرفتار این مواد خطرناک هستند تنها به دلیل ترس از باخبر شدن خانواده و یا به بهانه به آرامش رسیدن این داروها را مصرف میکنند.
وی افزود: ترس از خانواده و آبرو موجب شده تا جرات ثبت نام در مراکز مجاز ترک اعتیاد را نداشته و به جای استفاده از راه قانونی، داروی مورد نیاز را از دکه ها و عطاری ها تهیه کنیم.
این نوجوان راسکی که نخواست نامش فاش شود بیان کرد: اولین بار با تعارف دوستان قرص ترامادول مصرف کردم که موجب مسمویت شدید دارویی و بی هوش شدنم شد اما تنها برای احساس پوچ سرخوشی که در همان چندساعت داشتم برای بار دوم و چندم قرص ترامادول مصرف کردم که این استفاده مداوم موجب بالارفتن دوز مصرفی و رسیدن اعتیادم به تریاک شد.
وی ادامه داد: یک سال پس از اعتیاد به تریاک و بازهم با اعتماد به سخنان دوستانم مبادرت به مصرف متادون کردم هرچند این بار به ظاهر این دارو موجب نجاتم از تریاک شد اما در واقع گرفتار دارویی عجیب و دست ساز شدم که تنها از یک محل می شد آن را خریداری کرد.
س- بلوچ زهی با اشاره به اینکه بسیاری از داروهای دست ساز عطاری های سرباز و ایرانشهر را مصرف کرده، خاطرنشان کرد: هر بار با شنیدن نام دارویی جدید برای خرید آن به عطاری های مختلف مراجعه کرده و آنها را مصرف کردم که این استفاده خودسرانه داروهای دست ساز در نهایت موجب اعتیاد به شیشه شد.
 

 
داروهای دست ساز موجب مرگ و اعتیاد به شیشه می شود
 یک کارشناس ارشد روانشناسی در گفت و گو با خبرنگار پاپایا، با اشاره به اینکه عوارض جسمی و روانی اعتیاد به ترامادول و دیگر داروهای دست ساز غیرقابل جبران است، گفت: بسیاری از افراد با این تصور که می توانند با استفاده از ترامادول، متادون و دیگر داروهای دست ساز ترک کنند به سوی این مواد کشیده شده و گرفتار مشکلات بدتری می شوند.
وی افزود: ترامادول در واقع نوعی مسکن صنعتی از دسته ضددردهای شبیه داروهای مخدر بوده که در جهان پزشکی برای مواردی چون تسکین دردهای متوسط تا شدید به کار می‌رود اما همین داروی مفید در پزشکی به بزرگترین مشکل جوانان و نوجوانان تبدیل شده که به صورت خودسرانه آن را مصرف میکنند.
فاطمه دهمرده با تاکید بر اینکه ترامادول اعتیاد خاموش است، بیان کرد: مهمترین دلیلی که باعث شده  به ترامادول، نام اعتیاد خاموش داده شود این است که مصرف این دارو در آغازین ماه اعتیاد هیچ علامتی نداشته و با گذشت زمان و مصرف طولانی به ناگاه  موجب اعتیاد می شود که  راه درمانی آن نیز کاملا شبیه با درمان سوءمصرف موادمخدری مانند تریاک، هروئین و کراک اما با شدت بیشتر می باشد.
وی ادامه داد: مصرف برخی مواد مثل ترامادول، متادون و دیگر داروهای مخدر در میان قشر جوان و نوجوان افزایش یافته و آنان با این تصور غلط که این داروها موجب شادی و افزایش انرژی می شود آن را مصرف میکنند.
دهمرده با تاکید بر اینکه تمامی داروهای ترک اعتیاد دست ساز حاوی موادمخدر یا داروهای شبه مخدر است، تصریح کرد: این روزها شاهد فروش گسترده داروهای ترک اعتیاد دست سازی هستیم که موادتشکیل دهنده آنها نه تنها گیاهی نیست بلکه شیشه، ترامادول، آمفتامین، خشخاش و دیگر مواد این چنینی است.
وی در پایان تصریح کرد: بهترین راه ترک اعتیاد مراجعه به مراکز ترک اعتیاد است نه استفاده خودسرانه از داروهای غیرمجاز و دست سازی که مشخص نیست تحت چه شرایط بهداشتی و پزشکی ساخته شده اند.
 
 
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 428798